Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Pages

НАЙ-ПОЛЕЗНОТО

latest

Дължи ли се данък при бракуване на кола

  Много собственици на автомобили се питат дали се дължи данък при бракуването на техните превозни средства. Този въпрос стана особено актуа...

 

Много собственици на автомобили се питат дали се дължи данък при бракуването на техните превозни средства. Този въпрос стана особено актуален след промените в закона, които налагат платени данъци преди изповядване на сделка при продажба на автомобил. Настъпи объркване относно това, какво точно се изисква при бракуването на кола. В тази статия ще разгледаме подробно въпроса, за да внесем яснота и да помогнем на собствениците да разберат своите задължения.

Неплатен данък за моторно превозно средство

Всеки собственик на автомобил в България дължи местен данък към общината, в която е регистриран автомобилът. Този данък се изчислява въз основа на няколко фактора, включително местоположението на общината, възрастта на автомобила, екостандарта му и мощността на двигателя (изразена в конски сили). Данъкът се начислява в началото на всяка година и е задължителен за плащане, независимо от състоянието на автомобила. Ако данъкът не е платен, собственикът не може да премине годишен технически преглед. Това е важен аспект, тъй като без технически преглед, автомобилът може да бъде иззет от общината след три месеца.

През последните години се въведе изискване за платени данъци при продажба на автомобил. Сделката не може да бъде изповядана пред нотариус, ако данъците на автомобила не са платени. Това важи обаче само за продажба на автомобила, а не за бракуването му.

Продажба на кола за скрап

При продажба на автомобил за скрап няма изискване за платени данъци. Лицензираните търговци на автомобили за скрап купуват стари и непотребни превозни средства без да проверяват дали данъците са платени. Търговците осигуряват транспорта на колата и издават необходимите документи за бракуване. След това е задължение на собственика да отпише колата в КАТ и да плати дължимия местен данък.

Продажбата на автомобила за скрап е процедура, която може да бъде изключително удобна и изгодна за собствениците на стари или неизползваеми автомобили. След като се свържете с лицензиран търговец, той ще оцени вашето превозно средство въз основа на неговото тегло и текущата борсова цена на метала. Цената на един тон може да варира от 350 до 600 лева, в зависимост от пазарните условия. Това означава, че собствениците могат да получат значителна сума пари за своите стари автомобили.

Колко струва бракуването на кола?

Много хора са объркани дали се дължи такса или данък за дерегистрация на превозно средство. Според наредбата, няма данък или такса за дерегистрация на кола в КАТ и общината. Бракуването на автомобила е безплатно. Напротив, собственикът може дори да спечели пари от продажба на колата за скрап. Цената на един тон може да варира от 350 до 600 лева в зависимост от борсовата цена на желязото. Търговците осигуряват и транспорта на автомобила от адреса на клиента до мястото за рециклиране.

Собственикът получава и документ за предаване на колата като метален отпадък, който е необходим за дерегистрацията на автомобила в КАТ и общината. Това е важен документ, който удостоверява, че автомобилът е предаден за рециклиране и вече не е на пътя. Собствениците трябва да представят този документ в КАТ, за да отпишат автомобила от регистрацията си и да прекратят задължението за плащане на данък върху превозното средство.

Какво трябва да направите след бракуването?

След като автомобилът ви е предаден за скрап и сте получили необходимите документи, трябва да предприемете няколко стъпки за завършване на процеса:

1.     Отписване в КАТ: С документа за предаване на автомобила като метален отпадък, посетете КАТ, за да отпишете автомобила от регистрацията си.

2.     Уведомяване на общината: Също така, трябва да уведомите местната община за бракуването на автомобила, за да прекратите задължението си за плащане на данък върху превозното средство.

3.     Заплащане на неплатени данъци: Ако имате неплатени данъци за автомобила, ще трябва да ги платите. Въпреки че няма данък за самото бракуване, дължимите данъци за предходните години все още трябва да бъдат платени.

Защо да изберете нас като партньор за бракуване на автомобила си

Собствениците на автомобили могат да бракуват своите коли за скрап дори без да са платили данъците и таксите за тях. Няма такса или данък за бракуване на МПС в България. Собственикът може да получи значителна сума за стария си автомобил и необходимите документи за дерегистрация. Това може да бъде добра стъпка към придобиването на нов автомобил.

Процесът на бракуване на автомобил в България е ясен и лесен за следване. Той не само осигурява начин да се отървете от старото си превозно средство, но също така ви позволява да получите пари за него. Като лицензиран търговец на коли за скрап с опит в рециклирането на над 100,000 автомобила, нашата компания е тук, за да ви помогне във всеки етап от процеса.

За повече информация, разгледайте нашите материали в блога като: къде купуват коли за скрап.

 

No comments

Реклама

Заснемане на кукери